Usługi hydrauliczne

Usługi hydrauliczne

środa, 10 sierpnia 2011

Jak zaoszczędzić na zużyciu wody?


Pierwszym krokiem aby ograniczyć zużycie wody jest oczywiście naprawa cieknących baterii, kranów czy spłuczek. Zwykle z reakcją na cieknący kran czekamy kilka tygodni czasami nawet miesięcy. Przymierzamy się do wymiany uszczelek a woda nadal kapie.
Kolejnym etapem jest montaż specjalnych perlatorów, które dzięki napowietrzaniu są w stanie oszczędzić nawet 50-60% zużycia! Dobrym rozwiązaniem jest też zamontowanie prysznica z ogranicznikiem przepływu oraz napowietrzającej słuchawki (np. Hansgrohe, Ferro) - daje nam to również o połowę mniejsze zużycie.
Warto również zamontować w instalacji reduktory ciśnienia.
Oczywiście wykonujemy takie usługi;)
 Z badań specjalistów wynika, że nieszczelny kran, z którego woda ścieka z częstotliwością jednej kropli na sekundę, to straty sięgające nawet 5 tys. litrów rocznie. Natomiast nieszczelna spłuczka w toalecie, której efektem jest strużka wody o grubości jednego milimetra, to blisko 800 litrów rocznie.
Kiedy nasz osprzęt jest już oszczędny pamiętajmy o sobie i zostaje już tylko zakręcanie wody podczas mycia zębów i podlewanie ogrodu wieczorem.
Czynność Potencjalne oszczędności na wodzie Potencjalne oszczędności miesięczne Potencjalne oszczędności roczne
Zakręcanie kranów przy myciu zębów 10-12 l 4 osoby, 3 razy dziennie 900 l ~ 9 PLN na osobę, 3,6 m3 gospodarstwo 43 m³ ~ 480 PLN
Uszczelnienie zaworów 1 kropla wody/s. 16,8l. na dobę. 504 l na kran ~ 5 PLN 6,1 m³ ~ 61 PLN na kran
Instalacja specjalnych perlatorów Do 15% oszczędności 20 l/osobe 2400 l ~24 PLN 28,8 m³ ~288 PLN
Tabela stworzona przy założeniach: 4 osobowe gospodarstwo domowe, osoby myjące zęby 3 razy dziennie, 140 l. dziennego zużycie na osobę. 3 kąpiele tygodniowo. Koszt m³ zmieszanej ciepłej i zimnej wody 10 PLN. Jest to tabela szacunkowa na podstawie danych z muratora. Rzeczywiste oszczędności w różnych gospodarstwach domowych, mogą się różnić nawet o kilkaset procent, np. zależności od rzeczywistej ceny wody, posiadanych w domu zaworów itp.